A Rorschach-teszt klinikai alkalmazása
A könyv tartalmáról
A Rorschach-teszt klinikai alkalmazása
A Rorschach-teszt a klinikai gyakorlatban a legelterjedtebb projektív diagnosztikai eszköz. A teszt értelmezése két típusú alapvető ismeretanyagot igényel: pszichopatológiai jártasságot és pszichoanalitikus alapfogalmak ismeretét.
A tesztet a pszichológus/klinikai pszichológus akkor tudja a diagnózisalkotási folyamatban megfelelően használni, ha felismeri azokat a pszichopatológiai reakciókat, amelyek a válaszokban megjelennek; illetve ha a pszichodinamikus gondolkodás segítségével képes ezeket egy egységes pszichológiai véleménybe integrálni.
A könyv gyakorló klinikusok számára készül, ismertnek tekinti a Rorschach-teszt alapjait, ismertnek tekinti Mérei-iskola teremtő művét. A könyv első része Mérei alapfogalmaiban való tájékozódást segíti a mai nómenklatúra, diagnosztikai rendszerek és ismeretek felhasználásának segítségével. Külön fejezet foglalkozik a klinikai pszichológiai exploráció és véleményírás szabályaival, elveivel.
A könyv második része olyan betegségkategóriákat tárgyal, melyek Mérei idejében még nem léteztek, viszont a mai klinikai praxisunkban naponta találkozhatunk velük. A borderline személyiségzavar, kényszerbetegség, poszttraumás stressz-zavar, evészavar stb. diagnosztikai kategóriákat tárgyaló fejezetek a hazaitól eltérő, amerikai vizsgálati módszerbe (Exner Comprehensive System) is bepillantást engednek; emellett betegekről készült vizsgálati jegyzőkönyvek és vélemények bemutatásával segítik a tájékozódást és az elmélyülést az adott kórképben.